Beach clean up Teneriffa

Alfred Nobel var mycket bekymrad över vad vi människor gör med vår natur och han har nu instiftat ett miljöpris som vi på Svenska skolan ska ta oss an.

Alfred visar en bild av en nedskräpad strand.
Alfred visar en bild av en nedskräpad strand.

De offentliga stränderna på de södra delarna av ön är fint städade då de sköts av kommunen. När vi tittar närmare på de stränder som inte turisterna besöker så mycket, så ser vi att mycket finns att göra. En hel del skräp flyter in från havet och det kan ha färdats långa vägar för att komma hit, men det slängs så klart mycket av personer som finns på ön också. Genom att gå ut och städa stränderna väcker vi inte bara medvetande kring miljö hos våra elever, utan förhoppningsvis också hos andra som ser oss plocka.

Vi tror att självaste Alfred blivit inspirerad av pappa Petter som initierat Beach clean up Teneriffa. Klicka på länken för att läsa mer om vad Petter och Ann-Sofie med familj inspirerar till.20151113_112635

För att göra skillnad för vår närmiljö och våra älskade stränder så bestämde vi oss för att det var här vi ville göra vår insats. I fredags så samlades förskolan, förskoleklass, 1-3 och 4-6 utrustade med skräpplockarutrustning för att dra vårt strå till stacken.

20151113_120807

 

20151113_120800

20151113_120134

20151113_115638

 

 

Dagens "fångst" efter bara en halvtimmes plockning av skolans elever.
Dagens ”fångst” efter bara en halvtimmes plockning av skolans elever.

Visst är DU med och kämpar för en bättre miljö? Oavsett om du befinner dig här på Teneriffa, Sverige eller någon annanstans på vårt klot, ta en halvtimme då och då och plocka upp skräp runt omkring dig så får vi snart se skillnad!

Vi utmanar nu alla boende på Teneriffa att plocka upp skräp efter sig och andra som inte är lika kloka som våra elever.

I läroplanen siktar vi mot följande förmågor och berör följande centrala innehåll:

Förmågor:

Hemkunskap

  • värdera val och handlingar i hemmet och som konsument samt utifrån perspektivet hållbar utveckling.

Biologi

  • använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet,

Geografi

  • värdera lösningar på olika miljö-och utvecklingsfrågor utifrån överväganden kring etik och hållbar utveckling.

Teknik

  • värdera konsekvenser av olika teknikval för individ, samhälle och miljö, Centralt innehåll

SO åk 1-3

  • Miljöfrågor utifrån elevens vardag, till exempel frågor om trafik, energi och matvaror.

Biologi åk 4-6

  • Människans beroende av och påverkan på naturen och vad detta innebär för en hållbar utveckling. Ekosystemtjänster, till exempel nedbrytning, pollinering och rening av vatten och luft.
  • Naturen som resurs för rekreation och upplevelser och vilket ansvar vi har när vi nyttjar den.

Geografi åk 4-6

  • Hur val och prioriteringar i vardagen kan påverka miljön och bidra till en hållbar utveckling.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *