Vi samarbetar med Arne Trageton!

Alla som någon gång varit  på Teneriffa har säkert sett de fantastiska sandskapelserna som finns längs stränderna. Vi på Teneriffaskolan har länge sneglat på dom och hoppats på att skapa ett samarbete med sandkonstnärerna för att så småningom lära oss hantverket. Det passade därför väldigt bra när vi fick besök av självaste Arne Trageton- grundaren till ASL (Att Skriva sig till Läsning). Arne ville spela in en film där eleverna intervjuvade en sandkonstnär för att sedan skapa ett sandkonstverk. Vi började därför denna mycket varma dag med att beundra och studera dessa konstverk.

Man kan stå länge och bara titta...
Man kan stå länge och bara titta…
PENTAX DIGITAL CAMERA
Vi förstod att det skulle bli en arbetsam och rolig dag
Detta är sandkonstnären Felipe.
Detta är sandkonstnären Felipe.

Sandkonstnären Felipe som vi besökte berättade att han var utbildad elektriker men arbetade som sandkonstnär därför att det var svårt att få arbete som elektriker. Han trivdes med sitt arbete då han fick möjlighet att vara kreativ och skapa något som förbipasserande tycker är fint. Detta och hur man ska göra för att bygga sandslotten fick barnen veta då de intervjuade Felipe. Intervjun skedde på engelska med hjälp av frågor som barnen skrivit med hjälp av ASL på skolan tidigare i veckan.

Barnen gjorde en fantastisk insats under intervjun.
Barnen gjorde en fantastisk insats under intervjun.
Det gäller att vara koncentrerad då man ska prata på engelska.
Det gäller att vara koncentrerad då man ska prata på engelska.

Sedan började arbetet med att SKAPA, Felipe berättade för barnen hur de skulle gå tillväga, han visade också vilka ”verktyg” som kan vara bra att ha.

PENTAX DIGITAL CAMERA
”En hink med vatten måste man alltid ha nära sig”
PENTAX DIGITAL CAMERA
”Snåla inte med vattnet och arbeta länge med sanden”

Sedan kände vi oss redo att arbeta på egen hand!

PENTAX DIGITAL CAMERA

PENTAX DIGITAL CAMERAEn fikapaus kunde vi också så klart hinna med! Det var något som uppskattades i hettan!

PENTAX DIGITAL CAMERA

PENTAX DIGITAL CAMERA

PENTAX DIGITAL CAMERA

PENTAX DIGITAL CAMERAEfter ett hårt arbete var sandskapelserna färdiga, barnen blev intervjuade av Arne som ville veta vad de har byggt. Arne var väldigt intresserad av barnens berättelser som aldrig ville ta slut. Arne var också imponerade över barnens kreationer och tycker att det ska bli väldigt spännande att läsa vad barnen sedan skriver i skolan med hjälp av arbetsmetoden ASL.

IMG_1840 2
”En liten by där det bor 2 familjer. Det finns en vulkan i närheten som snart ska få utbrott”
IMG_1838
”Detta är ett bergshotell som har en pool högst upp. Man kan åka rutschkana ner.”
IMG_1841
”En jättegammal vulkan som har fått utbrott där det kom mycket lava.”

Arbetet fortsätter nu med att barnen ska skriva om sina upplevelser i skolan.

Fortsättning följer…

Gracias Felipe!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *